Nadawanie paczek

Poczta Polska poza listami i finansami, umożliwia nam wysyłanie również różnorodnych paczek oraz ich odbiór. Pracownicy poczty współpracują z firmą kurierską Pocztex oraz sami przewożą przesyłki za pomocą wewnętrznej usługi kurierskiej – Poczta Polska. Wszystkie procesy podróżowania paczki do wyznaczonego punktu, zarówno po wysłaniu jak i oczekiwaniu, możemy śledzić online przez tracking, a także w aplikacji mobilnej stworzonej przez pocztę. Dodatkowo podczas każdego procesu, nawet wysłanego zwrotu, otrzymamy powiadomienia SMS i wiadomości mailowe. Odebranie przesyłki jak i jej nadanie nigdy nie było takie proste.

Jak wysłać paczkę na Poczcie Polskiej?

Pierwszym krokiem jest poprawne złożenie (w przypadku m.in. ubrań) czy ułożenie (w przypadku m.in. rzeczy kilkuczęściowej) przedmiotu, który chcemy wysłać. Drugim krokiem jest poprawne umieszczenie rzeczy w wybranym opakowaniu np. na środku kartonowego pudełka, a w przypadku wielu części/ przedmiotów, w odpowiednim odstępie od siebie. Czy wybierzemy karton czy foliowe opakowanie warto pamiętać, aby wybrana rzecz – lub rzeczy – była dodatkowo zabezpieczona np. folią bąbelkową albo, by wolna przestrzeń była czymś wypełniona np. tekturą. Karton musi być zaklejony taśmą czy inaczej trwale zamknięty, aby podczas transportu się nie otworzył i aby jego zawartość się nie uszkodziła. Co do wielkości opakowań, polecamy wybierać jak najbardziej dopasowane opakowania do rozmiaru przedmiotów, jest to jeden ze środków ostrożności – w mniejszej paczce przedmiot będzie bardziej stabilny. Zapakowaną i zabezpieczoną przed przypadkowym otwarciem przesyłkę – nawet znajdującą się w kopercie – musimy zważyć i wymierzyć. Od tych dwóch czynników zależy wygenerowana cena, którą obliczymy z pomocą kalkulatora dostępnego na oficjalnej stronie Poczty Polskiej.

Poprawna naklejka na paczce:

Polecamy wygenerować i wydrukować formularz z oficjalnej strony Poczty Polskiej. Wybieramy na nim wszystkie opcje, które nas interesują. Przede wszystkim zaznaczamy jedną z trzech opcji wysyłki: Paczka +, Pocztex, Paczka pocztowa. Poza poprawnymi danymi, które trzeba wpisać (i swoje, i odbiorcy), wybrać możemy dodatkowe opcje m.in.:

  • Ekspres – jest to paczka priorytetowa, powinna dotrzeć szybciej niż pozostałe,
  • Pobranie – to płatność przy odbiorze, niezrealizowana wcześniej np. przelewem,
  • Ostrożnie – świetne rozwiązanie, kiedy w paczce znajduje się rzecz delikatna czy np. szklana, porcelanowa, mała,
  • Sprawdzenie zawartości – kurier ma za zadanie poczekać aż odbiorca otworzy i sprawdzi przy nim paczkę, uzgadniając tym samym, czy wszystko jest w porządku,
  • Potwierdzenie odbioru – przesyłka musi trafić w ręce jedynie osoby zamawiającej, ewentualnie po uzgodnieniu, do osoby bliskiej mieszkającej w tym samym miejscu, która składa podpis z datą odbioru.

Po wygenerowaniu takiej informacji, naklejamy ją na paczce w dowolnym miejscu pod jednym warunkiem. Cała kartka przewozowa musi być widoczna. Nie może być zagięta czy zakryta. W razie za dużej kartki w stosunku do wielkości paczki polecamy owinąć ją wokół opakowania. Aby zabezpieczyć naklejkę przed różnymi sytuacjami, polecamy przed naklejeniem jej umieścić ją w np. koszulce foliowej albo po umieszczeniu na paczce, zakleić przezroczystą taśmą.

Firma kuriernet.pl pokusiła się o skonfrontowanie ze sobą usług poczty polskiej i firm kurierskich w kontekście wysyłki paczki do Niemiec. Wyniki są bardzo ciekawe i zachęcam do zapoznania się z nimi. Artykuł znajdziecie pod adresem: https://www.kuriernet.pl/blog/2020/03/01/tania-paczka-do-niemiec-poczta-polska-vs-kurier/.